FDA upozorava na rizike povezane s paracetamolom

Četvrtak, 10. listopada 2013. - FDA, agencija koja regulira lijekove u SAD-u, proširila je popis nuspojava povezanih s paracetamolom. Prema njegovim podacima, popularni analgetik može uzrokovati ozbiljne dermatološke probleme iako rijetki.

Naime, agencija navodi udruživanje paracetamola u preporučenim dozama s vrlo neobičnim lezijama u rasponu od osipa ili pojave mjehurića do bolesti poput Stevens-Johnsonove sindroma i toksične epidermalne nekrolize, koje često zahtijevaju hospitalizaciju i mogu biti biti kobno
Kako je objašnjeno u izjavi, američke zdravstvene vlasti odlučile su proširiti upozorenja na lijek nakon što su pregledale njegov sustav upozorenja i usporedile podatke s medicinskom literaturom. Između 1969. i 2012. bilo je 107 ozbiljnih dermatoloških reakcija povezanih s konzumacijom paracetamola. Od toga je 67 zahtijevalo hospitalizaciju, a 12 završilo smrću pacijenta.
"Ova nova informacija nije namijenjena potrošačima ili zdravstvenim radnicima niti ih namjerava potaknuti da se odluče za druge lijekove", kazala je Sharon Hertz, voditeljica odjela za anesteziju, ovisnost i ovisnosti FDA. "Međutim, izuzetno je važno da ljudi prepoznaju i brzo reagiraju na simptome ovih rijetkih, ali ozbiljnih nuspojava koje su potencijalno fatalne", dodao je.
FDA je već tražila od proizvođača lijekova da u uputu za uporabu uključe upozorenje o mogućim dermatološkim rizicima.
Ostali lijekovi koji se obično koriste kao analgetici, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova, također nose upozorenje na njihovoj oznaci o mogućoj povezanosti s kožnim problemima, navodi se u priopćenju FDA.
Izvor: www.DiarioSalud.net Oznake:  Obitelj Seksualnost Wellness 

Zanimljivi Članci

add